Žijeme podle energií - Čím letos potěšíte svého Zajíčka?

25.02.2021

Měsíc březen ve znamení Zajíce. Zaměřeno na domov, rodinu, radost, společnost přátel, tvořivost, dobrou náladu, jarní úklid a očistu organismu.

Ideální čas na jarní úklid domova a očistu těla. Pozvat rodinu nebo přátele na výborný oběd či večeři. Načančat si byt/dům do jarních barev, dekorací a osázet zahradu nebo balkon jarními květinami. Koupit si něco nového, krásného, voňavého pro radost a také do svého šatníku. Nalaďte se na jarní energie, které přinášejí vše nové, barevné, radostné, tvůrčí a nadějné. Nebojte se začít něco nového, co jste dlouho odkládali. Nyní směle do toho, žádné strachy, právě nastal ten nejlepší čas, který vás hezky podpoří svojí energií.


Jaro už je tady! Jarní energie se probouzejí a vy už jste netrpěliví, do čeho všeho se pustíte. Doporučujeme raději pomalu a postupně. I když už je venku teplo, sluníčko hřeje, tak jsme stále v únoru. Proto se zatím jen soustřeďte na jarní aktivity, které jsou v teple domova. Jako první si můžete vypěstovat zdravé jarní bylinky a osázet si jimi kuchyňský parapet. Bazalka, tymian nebo rozmarýn vám kuchyň nejen zkrášlí, ale také provoní a co teprve, když je použijete do jídla. Vypěstujte si vlastní jarní zahrádku, zasaďte si první semínka a vysokým obsahem vitamínů. Řeřicha je základ, ale můžete experimentovat. Třeba semínka bazalky, hořčice nebo čočku. Použijete jen první lístky, kde je nejvíce cenných látek. Také nezapomeňte na klíčky z luštěnin (čočka, fazole mungo či adzuki, cizrna, hrách) nebo ředkvičku, brokolici, vojtěšku, dýňovývá semínka, oves, pšenici, ječmen nebo pohanku. Pomohou vám s jarní únavou, prokazatelně zlepšují imunitu, posilují vitalitu a psychickou odolnost. Letos je to více než jindy velmi důležité.

Také pomalu začněte s jarní očistou svého těla, odlehčete stravu a více se pohybujte na čerstvém vzduchu. Takové pravidelné procházky v lese, parku či kolem řeky vám pomohou zlepšit vaši fyzickou kondici, činnost vnitřních orgánů a uvolní psychické napětí. Jen nezapomeňte, že k jaru patří element dřevo - vítr, nositel tisícero nemocí. Proto stále ještě nezapomínejte na teplé oblečení a především šálu nebo šátek kolem krku.

Očistou nebo-li detoxikací se rozumí prevence většiny onemocnění lidského těla, ovšem posiluje i lidskou mysl, protože zvyšuje odolnost organismu proti všem zevním vlivům. Nejčastěji se skloňuje v souvislosti s jarní únavou a jarním úklidem organismu. K jarní očistě přistupovaly i naše babičky, které používaly jarní bylinky, především kopřivu, bršlici a pampelišku, aby očistily tělo i mysl a připravily ho na nové období, znovuzrození, nový roční cyklus. Největší úklid v jarním období potřebují játra a žlučník. Zvyšte příjem tekutin, ovoce a zeleiny, omezte maso a přidávejte hlavně potraviny s vyšším obsahem vlákniny, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Zeleninu ale ještě mírně povařte. Nasaďte například již známou chlorellu nebo spirulinu, pročistí střeva a nastartují celý organismus. Uvidíte, že se vám tělo odmění svou novou energií, dobrou náladou a vitalitou. Budete ji na jaře hodně potřebovat :-).