Slunovrat a Svatojánská noc

21.06.2021

Svatojánská noc je spojována s letním slunovratem, tedy obdobím nejdelších dnů a nejkratších nocí, je oslavou přicházejícího léta, léčivé síly přírody, přeje lásce a milostným hrám. Můžeme zkusit přivolat lásku a užít si noc plnou touhy, nebo hledat zlatý poklad a sbírat čarovné svatojánské byliny. Přidáte se k nám a necháte se očarovat vůní léta a magií svatojánské noci?

Během noci prý můžete mluvit s duchy zemřelých, jelikož se otevírají brány do jiných světů. Můžete v lese najít poklad nebo se setkat s hodnými vílami, skřítky, bludičkami a jinými lesními elementárními bytostmi. Tuto noc můžete nejsilněji pociťovat prolínání nadpřirozeného světa s tím reálným.

Svatojánské byliny pro zdraví

Od nejstarších časů lidé věřili, že slunce se o letním slunovratu na chvíli zastaví a o svatojánské noci ztrácí na chvíli svůj vliv nad mocnými silami přírody, které jsou jindy lidem nedostupné, a ty vstupují do rostlin. Říká se, že byliny nasbírané 23. června o půlnoci mají největší léčivou až magickou sílu. Účinků svatojánských bylin se hojně využívalo v lidovém léčitelství a každá dobrá hospodyňka a speciálně bylinkářky v tomto období oslavovaly, prováděly různé rituály a sbíraly bylinky.

Devatero svatojánských léčivých bylin

O svatojánské noci si nasbírejte devatero kvítí, které tuto noc mají zázračnou sílu pro zdraví a ochranu. Ani tak nezáleží na druzích a kombinaci, ale musí jich být devět z devíti různých míst. Přesný seznam devatera svatojánského býlí neexistuje, složení se liší kraj od kraje, takže dnes máme výběr bylin poměrně široký. Rozhodně by ale v našem magickém devateru svatojánských bylin neměla chybět třezalka, bylina svatého Jana, ta je nezbytným základem.

Dalšími bylinami může být např. řebříček obecný, heřmánek pravý, jitrocel kopinatý, chrpa luční, jetel luční, kontryhel obecný, sedmikráska chudobka, vlčí mák, mateřídouška obecná, routa vonná, violka vonná, komonice lékařská, tužebník jilmový, pelyněk pravý, mařinka vonná. A pokud na louce nebo na mezi o svatojánské noci nenajdeme devět bylin, klidně můžeme sáhnout do své bylinkové zahrádky pro meduňku lékařskou, mátu peprnou, tymián obecný, bazalku pravou.


Jak použít devatero svatojánských bylin?

Tyto byliny svážeme do kytice, necháme usušit a umístíme někde v blízkosti vchodu do domu jako ochranu. Nebo uvějeme věnec, který spolu se svým přáním čeho se chceme zbavit, pošleme po vodě. Dále si z těchto bylin můžeme připravit svatojánský elixír mládí pro zdraví. Někdo pouze nechá bylinky vylouhovat a pak popíjí nebo se používá ve formě likéru. V případě rituálu na lásku, než se elixíru napijeme, zcela jasně formulujeme a nahlas vyslovíme své milostné přání.


Svatojánská noc přeje milování

Svatojánská noc vždy náležela lásce a hlavně milování. Zamilované páry se vytrácely do lesů, luk a strání, aby tam oficiálně hledaly poklad a pověstný zlatý květ kapradiny. Ve valné většině se však v tmavých a odlehlých zákoutích letní přírody oddávaly milostným hrám. V tomto kouzelném čase se  na věrnost příliš nehledělo, protože se tradovalo, že v nejkratší noci v roce se může na poli lásky dělat všechno, co se jindy nesmí. 

Svatojánský poklad

Mnozí se vydávali o svatojánské noci hledat poklad. A protože poklady byly většinou zlaté, znamením, kde jsou byl zářící zlatý květ kapradiny - svatojánská noc je tak jediná noc, kdy kvete kapradí. Pokud se ho někdo rozhodl hledat, musel dodržet řadu omezení, například nesměl promluvit, lekat se hromů a blesků a hlavně se nesměl nechat zastrašit bludičkami, pokud mu v cestě bránili. Kdo prý květ získal, rozuměl řeči zvířat a měl ve všem štěstí. Kdo poklad našel, směl si vzít jen tolik, kolik unesl, jinak propadl pro svou nenasytnost peklu a už se domů nikdy nevrátil.

Svatojánské ohně

Ke svatojánské noci neodmyslitelně patřily svatojánské ohně. Plameny svatojánského ohně proskakovali mladí muži, aby jim zajišťovaly pevné zdraví, sílu a dlouhý život. Někde ruku v ruce skákaly přes oheň zaslíbené dvojice, které si tak testovaly, jestli bude jejich manželství šťastné. Když se během skoku ruce rozpojily, nevěštilo to nic dobrého. Děvčata prohazovala ohněm uvitý svatojánský věneček, a pokud ho její vyvolený nebo některý jiný mládenec na druhé straně chytil, měl být jejich budoucí vztah věrný a pevný.