Pozvěte podzim k vám domů

21.09.2021

Nastal podzim a s ním nám do života přicházejí také jiné energie, které na nás začínají působit. Zaměřujeme se více na vnitřek, jsme více doma a nastává období zklidnění. Vše v přírodě se začíná po svém vrcholu a sklizni chystat na dlouhé zimní období. Přechod z léta do podzimu není nikdy jednoduchý a mnohým se nelíbí. Naše tělo i psychika se právě s touto změnou nejhůře vyrovnává. My si ale můžeme toto období krásně užít třeba tím, že si svůj domov a jeho okolí vyzdobíme podzimními dekoracemi a podzim pozveme k sobě domů.

S prvními podzimními dny začínáme s výměnou velkého věnce na vstupních dveřích, který je vždy v barvách podzimu, ladíme tedy převážně do hnědé, oranžové, bordó. Stačí se jen podívat, jaké barvy jsou v přírodě, jak se stromy a keře zbarvují do nádherných barev. Taková procházka podzimní krajinou je pastvou pro oči, kde můžete sbírat inspiraci. Především na dekorace, plody a jiné přírodní poklady, které použijete při tvorbě věnce na dveře nebo jídelní stůl. Dýně, kaštany, žaludy, šípky...

Dalším krokrm je osázet truhlíky a květináče podzimními květinami. Chryzantémy, macešky, vřesy a mnoho dalších. Ozdobte si svůj dům a vstupní prostor, aby vás vítal svou barevností a krásou, když se vracíte domů. Použijte především dýně, které jsou typickou podzimní zeleninou a dekorací, a které rozsvítí každé místo.

A pak už jen stačí ozdobit svůj domov uvnitř. K základní přeměně našeho interiéru patří vyměnit závěsy, povlečení, ubrusy, dečky a aranžmá do podzimních barev a motivů. Je potřeba náš domov zateplit a tím si nejlépe pomůžeme změnou barev a měkkých materiálů, jako jsou polštářky na sedačce nebo deky. Začínáme pálit svíčky a používat aromaterapii ve sladkých vůních, jako například vanilka, jablko, skořice. 

Také změníme jídelníček a začínáme opět více vařit teplá jídla na zahřátí, především husté polévky a využíváme sklizenou zeleninu ze zahrádky. Posilujeme svůj imunitní systém bylinkami, teplými nápoji, zkvašenou zeleninou, ale také procházkami podzimní krajinou. Při příchodu domů na nás bude čekat krásně ozdobený a zateplený prostor, kde si v klidu vychutnáme třeba domácí jablečný štrůdl.

A protože k podzimu kromě sklizně a uchovávání zásob patří také třídění, vrhneme se na velkou čistku v našich domovech. Vytřídíme a vyházíme vše, co už nepotřebujeme nebo nám neslouží. Začněte ve spíži a vyhoďte vše, co je prošlé, zbavte se starých zásob a doplňte novými čerstvými zásobami na zimu. V kuchyni nadále pokračujte s nefunkčním a rozbitým nádobím. A takto pokračujeme postupně do dalších místností. V koupelně se také jistě najde spousta prošlých lahviček a kelímků. Projděte také svoji lékárničku.

Další etapou je náš šatník, botník a ostatní látkové věci, které běžně používáme v domácnosti. Oblečení, které je vám malé, je špinavé nebo ho nenosíte zkrátka vyhoďte. Zapomeňte na větu "Co kdyby se to někdy hodilo, nebo třeba na zahradu nebo na chalupu to bude stačit". Čím víc si uvolníte svůj prostor, svoje skříně a šuplíky, tím se vám bude lehčeji žít. Ale hlavně, pomůžete tím, aby vám do života vstupovaly nové věci a příležitosti. Uložte letní oblečení a přichystejte si podzimní modely. Když se vám podaří něco vyhodit, můžete se odměnit nákupem nějakého nového kousku. Ale raději se snažte omezit neustálé nakupování a hromadění, jen vás to brzdí v rozvoji.

Dalším a asi nejneoblíbenějším místem je pracovna a skříňky se šuplíky, kam ukládáme různé papíry, smlouvy, účty nebo běžné potřebné věci do domácnosti. Ale i na ty se, prosím, vás zaměřte. Věřte, že se vám potom v takovém prostoru bude krásně a s radostí žít. Stejně jako člověk přistupuje k očistě svého těla, je zapotřebí očistit i svůj prostor, kde trávíte nejvíce času a obklopit se věcmi, které vás naplňují, líbí se vám a máte je rádi. Které ve vás navozují příjemné pocity a vzpomínky. Buďte vlídní ke svému domovu, hýčkejte si ho a uvidíte, že vám to mnohonásobně vrátí zpátky. Milujte svůj domov! Dobrá zpráva je, že právě podzim a měsíc říjen je z celého roku nejpříznivější a podzimní energie vám s tím pomohou. Tak neváhejte a vrhněte se s chutí do toho.

Krásně zbarvený podzim vám přeje Dáša Amálie :-).